ויטמין B1

ויטמין B1 או בשמו הנוסף תיאמין, הוא אחד מהויטמינים הנחוצים ביותר לאורגניזם האנושי.

בדומה לשאר הויטמינים מקבוצת ה- B מקורו של ויטמין זה הינו חוץ-גופי, כלומר הגוף מקבל אותו מהמזון אותו אנו צורכים, או מתוספי המזון אותם אנו נוטלים.
פרט מעניין אודות שמו של ויטמין זה, הוא העובדה שלאחר שכימאי יהודי-פולני הצליח לבודד אותו במטרה למנוע ולטפל במחלות מערכת העצבים, הוא היה הויטמין הראשון שגילו בסדרת ויטמיני הB . וכל יתר הויטמינים קיבלו את שמם לפי סדר גילויים.
תפקידיו של B1 בגופנו
הוא נחשב לאחד מסוגי הויטמינים הנחוצים ביותר לגופנו מסייע בין היתר ליצירת כדוריות דם, לחילוף חומרים של חלבונים ופחמימות, לשמירה על תפקוד תקין של הלב, הפעלה הגנה על מערכת השרירים, הכליות, הכבד והמוח. כמו כן, B1 קשור למערכת העצבים ובלוטות התריס, ומסייע לאנשים הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס.
חוסר של B1 בגופנו
מחסור ב-B1 יגרום לשורה של סימפטומים: ירידה במשקל, אי-סדירות בקצב פעימות הלב, הגדלה של הלב, ירידה תיאבון, בחילות, הפרעות עצביות, עקצוצים וגירודים, חולשה בשרירים, חולשה כללית ושיתוק.
סימפטומים אלה מאופיינים כמחלת הברי-ברי. מחלה קטלנית במיוחד בקרב תינוקות. פרט לתקלה הקטלנית ברמדיה, היא מופיעה לרוב אצל תינוקות לאימהות מיניקות הלוקות בחוסר בוויטמין B1 ,גם אם האמהות אינן סובלות מתסמיני הברי-ברי. תינוקות אלה סובלים לרוב מחוסר תיאבון ומתקשים בעיכול החלב. ברגע שמתגלה המחלה, היא מתפתחת במהירות ועלולה להביא לדום-לב תוך מספר שעות.
בנוסף ניתן לראות גם עצבנות יתר, הפרעות קשב וריכוז, בלבול ותחושת דיכאון מתמשך, בשלבים מתקדמים יותר המצב עלול להוביל להפרעות נוירולוגיות ונזק מוחי בלתי הפיך.
מקורות לויטמין B1
דגנים מלאים - כולל קמח מלא או לחם מקמח מלא, גריסי פנינה, קוואקר ואורז מלא. רוב הוויטמין הקיים בדגן מרוכז בנבט, ונבט החיטה הוא מהמקורות העשירים ביותר בוויטמין זה. גם תפוחי-אדמה, קטניות, אגוזים,זרעים ושמרי בירה עשירים בוויטמין B1.
יש לך שאלה נוספת? רוצה לקבל תשובה מקצועית בנושא בריאותך?
אני תמיד פה עבורך,
בריאות באחריות 24/7
שלומי