האם אתם בסיכון לחלות בפיברומיאלגיה?

הרבה שואלים וחוששים ממחלות בכלל, וכמובן גם בנושא פיברומיאלגיה. האם המחלה היא תורשתית?

אם מישהו במשפחה שלך, כגון אבא, אימא או אחים, אובחן כסובל מפיברומיאלגיה, ייתכן כי גם לך יש סיכוי לחלות במחלה זו.
אבל כמה נפוץ הוא הסיכון התורשתי? האם פיברומיאלגיה היא גנטית בכלל?
חשוב לציין, יש עדיין עוד הרבה מאד מה לגלות על פיברומיאלגיה, מומחי בריאות רבים בכל העולם, מאמינים כי קיים קשר בין גנים לבין פיברומיאלגיה. אם אחד האחים או ההורים שלך יש את זה, אז הסיכויים שלך לפתח מחלה זו הם גבוהים יותר לעומת אדם שהמחלה לא מוכרת במשפחה הגרעינית. מדענים רבים מאמינים כי פיברומיאלגיה נגרמת על ידי שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים.
לדברי ד"ר קווין פלמינג, למרות שפיברומיאלגיה לא מועברת ישירות מהורים לילדים, ההפרעה מופיעה בתוך משפחות. "הסיכויים לפתח פיברומיאלגיה הם גבוהים פי כמה במשפחות של אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה מאשר במשפחות בהן אין אנשים חולים בפיברומיאלגיה", כך פלמינג.
פלמינג מוסיף כי מספר הגנים, במיוחד כאלה המשפיעים על האופן שבו מערכת העצבים שלנו מגיבה לכאב, יכולה אולי להסביר מדוע פיברומיאלגיה (כמו גם הפרעות אחרות) נראות כאילו הן עוברות בתורשה.
נכון להיום, החוקרים לא מכירים גן ספציפי אשר אחראי על המחלה. יחד עם זאת, הסיכון לחלות במחלה מורכב ומושפע משילוב של כמה גנים בו זמנית.
מחקר שנערך בשנת 1989 שפורסם בכתב העת Archives of Physical Medicine and Rehabilitation מצא כי 52 אחוז מהאנשים שיש להם אחים והורים עם פיברומיאלגיה סובלים מתסמינים האופייניים, אבל לא אובחנו כסובלים מן המחלה.
מחקר אחר משנת 2004 הציג את ההשערה כי יש בפיברומיאלגיה קשר גנטי. במחקר, אשר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת סינסינטי ופורסם בכתב העת Arthritis and Rheumatism , נמצא כי הסיכויים של קרובי משפחה של אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה לפתח תסמינים של פיברומיאלגיה, היו פי גבוהים שמונה, בהשוואה לאלו שלא אובחנה אצלם המחלה בקרב בני המשפחה הגרעינית. בנוסף, גם אם הם לא פיתחו את המחלה, המחקר מצא כי קרובי משפחה של חולי פיברומיאלגיה נוטים לסבול יותר כאב בהשוואה לאדם הממוצע.
אם יש לך שאלה בנושא זה או בכלל, ניתן לפנות אליי
שלומי זילברמן – בריאות באחריות 24/7 054-442-0462