וויטמינים

מהם בעצם וויטמינים? אילו סוגי וויטמינים קיימים?

מהי ההשפעה של הוויטמינים על גופנו?
למה הכוונה מחסור בוויטמינים, והאם ניתן לסייע כאשר יש חוסר דם, והאם בכלל אפשרי או צריך?
אז מה באמת צריך לדעת על ויטמינים?
על אלו ועוד אכתוב במאמרים הבאים.....
מדעית, ויטמינים הם בעצם חומרים אורגניים החיוניים למגוון רחב של פעולות כימיות בגוף. את רוב הוויטמינים הנדרשים לגופנו, גוף האדם לא מסוגל ולא יכול לייצר בכוחות עצמו, ולכן, אספקת הוויטמינים לגוף מתרחשת באמצעות צריכת סוגי מזונות שונים.
חשוב לדעת, ישנם מספר וויטמינים החיוניים לגוף, אשר לא ניתן או קשה מאד להשיגם באמצעות התזונה, וזאת בעקבות מזון באיכות לא טובה, מזון "עשיר" בכימיקליים אשר נלווה בתחום תעשיית המזון, תזונה לא נכונה לאדם ועוד.. לכן, מומלץ מאד לצרוך את הוויטמינים החיוניים לגופנו גם באמצעות תוספי התזונה השונים.
אז מה בעצם התפקיד של הוויטמינים?
תפקידם של הוויטמינים הוא בסיוע מגוון למערכות הגוף השונות, וזאת על מנת להתמודד עם מגוון רחב של פעולות פיזיולוגיות המתרחשות בגוף בכל רגע נתון.
בין יתר תפקידיהם של הוויטמינים: עיבוד המזון בגוף וסיוע בהפקת אנרגיה, סיוע בפעילות המטבולית (חילוף חומרים), הוויטמינים נוטלים חלק חשוב ביצירת כדוריות דם והורמונים, סיוע בפעולות מערכת העיכול, יצירת כימיקלים הקשורים למערכת העצבים, סיוע למערכת החיסון של הגוף בהתמודדות מול מחלות שונות, הפחתת הסיכון למחלות כגון: מחלות לב וסרטן.
בקיצור – לוויטמינים יש תפקידים רבים, מגוונים וחשובים נוספים המשפיעים בצורה ישירה ועקיפה על בריאותנו.
מקור המילה וויטמינים מגיע מהשפה הלטינית, כאשר המילה 'ויטה' בלטינית פירושה 'חיים'. את המונח וויטמינים יצר כימאי יהודי בשנת 1912 לאחר שהצליח לבודד את ויטמין B1 המסייע במניעת מחלות. מאז ועד היום נהוג לסווג את סוגי הוויטמינים בהתאם לאותיות לטיניות C’B’A וכדומה.
המאמר הבא יעסוק בחלוקת סוגי הוויטמינים, ונתחיל להבין את החשיבות של כל קבוצה של ויטמינים.
אם יש לך שאלות בנושא או בכלל,
אני תמיד כאן עבורך.
שלומי זילברמן
בריאות באחריות 24/7