מי נמצא בסיכון של חוסר ויטמין B12?

בידיעון הקודם כתבתי על החשיבות המרכזית של ויטמין B12.

אז מי בעצם נמצא "בקבוצת הסיכון" של חוסר בוויטמין הכל כך הכרחי?
הקבוצה הגדולה ביותר שנמצאת בסיכון גבוה של חוסר בוויטמין B12 הם אלו הנמנעים מאכילת בשר בכלל ומוצרים מעולם החי.  אנו יודעים כמעט באופן גורף ובתפוצה כלל עולמית, כי אצל צמחונים וטבעונים, כמות ה- B12 נמוכה מאד וכמעט ולא קיימת מאחר ולא ניתן לקבל את הוויטמין מצמחים.
ויטמין B12 נמצא כמעט אך ורק ברקמות של בעלי חיים, מצוי במזונות כמו בשר, כבד בקר, כבש, סלמון, עוף וביצים. למען האמת, ניתן למצוא גם B12 בצמחים אך למעשה בגלל צורת ההרכב של הצמח, הגוף לא יכול לקבל את ה- B12 ולעכל אותו. קבוצת סיכון נוספת אשר שעלולה לסבול מחוסר של B12 הם אותם אנשים עם בעיות קיבה שונות. הסיבה המרכזית לכך היא שה-B12 זקוק לעזרתו של חלבון מיוחד בשם Intrinsic Factor. כאשר אדם סובל מבעיות בקיבה בכלל ובמערכת העיכול בפרט כגון דלקות שונות במערכת העיכול, מעי רגיז ועוד, פתולוגיה זו עלולה להפסיק ולייצר את אותו חלבון משמעותי והתוצאה היא כמעט חוסר ביכולת של הגוף לספוג B12.

עוד מספר גורמים כללים אשר משפיעים על רמות ה- B12 בגופך:

  1. קפה – מחקרים הראו כי שתייה יומיומית של 4 כוסות קפה ויותר ביום, תוריד את רמת כל קבוצת הוויטמינים ממשפחת ה- בלפחות 15%.
  2. אנשים מעבר לגיל 50 נוטים לסבול מחוסר יכולת לספוג B12 וזאת בעקבות מחלות ממושכות ומערכת עיכול לא בריאה.
  3. נטילת תרופות – תרופות רבות מפחיתות את יכולת הגוף לספוג B12. תרופות כגון אנטיביוטיקה, תרופות נוגדות אפילפסיה, תרופות לחולי פרקינסון, טיפולים בסרטן, תרופות להורדת לחץ-דם, תרופות אנטי-פסיכוטיות, גלולות למניעת הריון, הורמונים, תרופות להורדת כולסטרול ועוד.
  4. אנשים לאחר ניתוחי הרזייה כגון קיצור קיבה או שרוולים עלולים לסבול מחוסר יכולת של הגוף לספוג וויטמינים בכלל ו- B12 בפרט, כתוצאה מהניתוחים שעברו.
  5. אנשים אשר עוברים טיפולי שיניים או טיפולים בכלל אשר מקבלים גז צחוק לצורך טשטוש ומניעת כאב.

לסיכום, 
אם אתם מודאגים לגבי רמות ה- B12 בגופכם, בדיקת דם פשוטה תיתן לכם את התשובה האם הרמות תקינות או שיש צורך בתוסף של B12 הנלקח דרך הפה. והאמת, מניסיון אישי, רוב תוספי ה- B12 אשר נלקחים דרך הפה לא עובדים לצערי! ואנשים עוברים מאד מהר לזריקות. אבל, אפשר גם אחרת. הדבר הנכון והבריא ביותר הוא לוודא שאתם מקבלים שפע של ויטמין B12 דרך אכילת מזון אמיתי ואיכותי. במקביל יש לדאוג למערכת עיכול תקינה עם פרוביוטיקה לאורך זמן.

בכל אופן, אם אתם זקוקים לתוסף של B12, ניתן ואפשר לדבר איתי, ואשמח לסייע לך בבחירת התוסף המתאים ביותר עבורך.
הבריאות של היא באחריותך שלך בלבד!

שלומי זילברמן - הומאופתיה קלאסית
לקחת אחריות על הבריאות
054-4420462