אז מהי באמת פיברומיאלגיה?

אם את מרגישה כאב מטריד ומתמיד בכל הגוף, יחד עם עייפות, יכול להיות שאת סובלת מפיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה היא הפרעה בריאותית שכיחה וכרונית המאופיינת בכאב מתמשך, רגישות של השרירים והשלד, כמו גם עייפות, בעיות בשינה, הפרעות בזיכרון ושינויים במצבי הרוח.

כמה עובדות בסיסיות על פיברומיאלגיה:

 • המונח "פיברומיאלגיה" מקורו בשילוב של המילה היוונית Mayos - "שריר" ו Algos - "כאב";
 • המילה "פיברו" היא מילה חדשה בלטינית, שפירושה "רקמה סיבית".
 • על פי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן,(CDC) המחלה נפוצה יותר בקרב נשים; 
 • 80 עד 90 אחוזים מכלל הסובלים מפיברומיאלגיה הן נשים. יחד עם זאת, גברים וילדים עדיין נמצאים בסיכון לחלות במחלה זו.
 • הסיבה הספציפית לפיברומיאלגיה עדיין לא ידועה. המומחים מאמינים כי התופעות מתפרצות לאחר אירועים מסוימים, כגון טראומה גופנית, ניתוח, זיהום ו/או מצבים פסיכולוגים מורכבים.
 • הסימפטום העיקרי של פיברומיאלגיה הוא הכאב – כאב מטריד, מתמשך, ולעיתים אף כאב צורב. הכאב יכול להיות מורגש בכל הגוף, אם כי אצל אנשים מסוימים, הכאב יורגש רק באזור אחד בגוף. אנשים רבים מתארים את הכאב הנגרם על ידי פיברומיאלגיה ככאב "מתיש", ואולי זו הסיבה לעייפות המוגברת אשר מהווה את הסיבה השנייה או הסימפטום השני בחשיבותו אצל חולי פיברומיאלגיה.
 • פיברומיאלגיה איננה מחלה אוטואימונית (מחלה הפורצת כאשר מערכת החיסון בגוף תוקפת את עצמה) למעשה, מומחים משערים שזאת לא בעצם מחלה - ליתר דיוק, זהו מצב של כאב כרוני, אשר לעיתים מתרחש בחולים הסובלים ממחלות אוטואימוניות שונות.
 • פיברומיאלגיה יכולה לעיתים להיות קשה לאבחון.
  אכן, ההיבט המסובך והמקשה ביותר אצל חולי פיברומיאלגיה הוא נושא האבחון, בעיקר בגלל הכאבים ותסמינים אחרים אשר יכולים להיות מיוחסים גם למחלות אחרות. לפעמים, זה יכול לקחת עד חמש שנים עבור אדם ממוצע על מנת לקבל אבחנה ברורה. פיברומיאלגיה מאובחנת בדרך כלל במהלך גיל העמידה, וכן כל זמן שהיא יכולה להופיע אצל אנשים עם מחלות מסוימות, כגון זאבת, דלקת מפרקים שגרונית, וסוגים אחרים של דלקת פרקים.
 • לא רק שפיברומיאלגיה היא הפרעה כואבת, היא גם מאד יקרה עבור הסובלים ממנה.
  בשנת 2012, ה- CDC מעריך כי העלות השנתית הממוצעת של טיפול בפיברומיאלגיה מגיעה לכמעט 6,000$. בארצות הברית, אנשים הסובלים ממחלה זו יכולים לבקש לקבל הכרה כבעלי נכות, אך נדרשת אבחנה רפואית נאה.

  לכאורה, ייתכן כי לא כל הסימנים והסימפטומים של פיברומיאלגיה יופיעו אצל האדם הסובל בצורה מלאה ומיידית.
  למעשה, פיברומיאלגיה יכולה להיות מאוד מתישה ומתסכלת. חולים לעתים קרובות מרגישים בודדים וחסרי אונים.
  היא יכולה להפריע ליכולת שלהם לתפקד בבית או במקום העבודה. זו הסיבה מדוע 'שליטה' במחלה זו באמצעות שיטות טבעיות היא כמעט צורך הכרחי אצל הסובלים, אחרת הם יהיו על תרופות נוגדות כאב במשך 24/7, ויכולת ההתנהלות היומית שלהם תיפגע בצורה משמעותית.


  במאמרים הבאים נדבר על פיברומיאלגיה, תורשה ועוד...
  אם יש לך שאלה בנושא זה או בכלל, ניתן לפנות אליי.

  שלומי זילברמן - הומאופתיה קלאסית
  לקחת אחריות על הבריאות
  054-4420462